Na łące wśród trawy na kocyku leżą dwie dziewczynki i czytają książki

Czytelnictwo dzieci i młodzieży – o szkolnych lekturach, komiksach i blogach. Konferencja online

 

Czytelnictwo dzieci i młodzieży –
o szkolnych lekturach, komiksach i blogach.
Relacja z konferencji

 

We współczesnym świecie człowiek nie byłby w stanie funkcjonować bez umiejętności czytania. Dzięki niej komunikujemy się między sobą, wymieniamy potrzebne informacje. Z tym wiąże się również rozwój czytelnictwa. Książki poszerzają wiedzę, wzbogacają słownictwo, rozwijają wyobraźnię, pozwalają zapomnieć o kłopotach, pełnią więc rolę terapeutyczną, co jest istotne dla współczesnego młodego czytelnika. Rozwój audiowizualnych środków masowej komunikacji sprawił, że książka stała się jednym z wielu środków umożliwiających człowiekowi kontakt z kulturą. Podczas konferencji zaproszeni prelegenci zwrócili uwagę na konieczność upowszechniania czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.

Pierwszy referat wygłosiła dr Wanda Matras-Mastalerz – nauczyciel akademicki, autorka  publikacji naukowych i popularnonaukowych z zakresu terapeutycznej funkcji książki, biblioterapii. Podczas prezentacji „Książka uczy, bawi, leczy czyli o korzyściach płynących z mądrej lektury” wskazała tytuły wielu książek, które można wykorzystywać w pracy z dziećmi i młodzieżą. Na zakończenie przytoczyła opowiadanie Anthony’ego De Mello „Kupując nasiona, nie owoce”.

Kolejną prelegentką była Ewa Plura – wykładowca akademicki, szkoleniowiec, logopeda, oligofrenopedagog, pedagog. W wystąpieniu „Czytanie wspierające pracę mózgu” przedstawiła korzyści płynące z „oddawania się lekturze”. Zwróciła uwagę na aktywność mózgu w procesie czytania, który jest wręcz stworzony do uczenia się.

Po przerwie głos zabrał  Rafał Hetman – reporter, bloger, recenzent literatury faktu w social mediach. W swoim wystąpieniu zatytułowanym „Język młodych czytelników, jak nim mówić w mediach społecznościowych”, zachęcał do korzystania z interaktywnej komunikacji, wskazał też w jakich miejscach w sieci „warto być” i jakiego języka używać, żeby dotrzeć do młodzieży.

„Wartości i korzyści komiksu oraz jego specyfikacja jako obiektu lektury” to tytuł wystąpienia dr. hab. Wojciecha Birka – nauczyciela akademickiego, literaturoznawcy, krytyka, tłumacza komiksów z języka francuskiego. Prelegent wyjaśnił, czym jest kultura lektury i dlaczego komiks należy do tego zjawiska. Podał i uzasadnił zalety sięgania po sekwencyjne historie obrazkowe.

Na zakończenie konferencji wystąpiła Dorota Wierzbicka – pracownik Wydawnictwa Literackiego, redakcyjnie związana z działem literatury dla dzieci i młodzieży. W prezentacji „Fascynacje czytelnicze młodego pokolenia” opowiedziała o trendach rynku wydawniczego, przedstawiła też ofertę Wydawnictwa Literackiego i podkreśliła rolę mediów społecznościowych w promowaniu książek.

Dziękujemy, że byliście Państwo z nami. Mamy nadzieję, że konferencja dostarczyła Państwu wielu inspiracji i motywacji do codziennej pracy.