Na pomarańczowym tle czarny napis: "Na językach! Kraków 15-20.11.2022. Festiwal literatury dla dzieci. Konferencja dla nauczycieli i bibliotekarzy". Na czerwono "O gustach się dyskutuje!". Wokół czerwone języki

„O gustach się dyskutuje!” – konferencja dla nauczycieli i bibliotekarzy

Fundacja Burza Mózgów wraz z Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką w Krakowie
zapraszają na bezpłatną stacjonarną konferencję dla nauczycieli i bibliotekarzy
„O gustach się dyskutuje!”

Podczas wydarzenia nauczyciele i bibliotekarze z regionu poznają najnowsze trendy w literaturze dziecięcej i młodzieżowej oraz wymienią się wiedzą i doświadczeniami.

Już po raz kolejny Festiwal Literatury dla Dzieci stanie się platformą współpracy dla tych, dla których edukacja literacka najmłodszych to chleb powszedni.

Termin konferencji: 17 listopada 2022 (czwartek), w godz. 9.30-13.30

Miejsce: Pałac Potockich, Rynek Główny 20 (1 piętro)

Adresaci: bibliotekarze, nauczyciele

Zgłoszenia: poprzez FORMULARZ

Organizator: Fundacja Burza Mózgów

Informacje: fundacja.burza.mozgow@gmail.com, tel.: 570 366 740

Udział w konferencji jest bezpłatny, obowiązują zapisy. Uczestnicy otrzymają zaświadczenia.


Program konferencji

dr Roksana Jędrzejewska-Wróbel: Lecznicza moc opowieści, czyli książki, które koją serce i umysł

Seria „Siedem szczęśliwych. Baśnie nie dość znane” i „Stan splątania” jako przykłady literatury dziecięcej i młodzieżowej o potencjale terapeutycznym.

Urszula Młodnicka: Teraz Ty! Jak wykorzystywać książki w rozmowach z dziećmi na tematy związane z psychologią

Bycie osobą świadomą swojej wartości pozytywnie wpływa na dorosłe życie. Daje odwagi w podejmowaniu wyzwań, podnosi jakość życia i polepsza relacje z innymi, a także sprawia, że czujemy się ze sobą dobrze. Podczas wykładu sprawdzimy jak w łatwy sposób można rozmawiać z dziećmi na trudne tematy.

dr hab. Tomasz Broda: Broda do góry! Giganci literatury

Historia literatury w obrazach, opowiedziana językiem współczesnej ilustracji, gdzie edukacja łączy się z zabawą, a żart z powagą. Pretekstem do wystąpienia będzie książka „Bookface. Księga twarzy pisarzy”.

prof. Grzegorz Leszczyński: Mędrzec – wielki nieobecny w książce dla niedorosłych

Przedmiotem prelekcji będzie próba odnalezienia postaci literackich, które można uznać za osoby wskazujące dziecięcym bohaterom i czytelnikom drogę życiową, dynamizujące procesy tożsamościowe, wpływające na poznawanie i rozumienie wartości, którym warto służyć i które nadają życiu sens. Refleksja nad cechami konstytutywnymi tego rodzaju postaci prowadzi do wniosku, że rolą książki w życiu dziecka i nastolatka było i jest budzenie autorefleksji i refleksji etycznej w świecie pozbawionym mocnych punktów odniesienia, zatem skazującej i bohatera, i odbiorcę na przejmującą samotność. Ilustracją tej prawidłowości będą – obok klasycznych – przede wszystkim nowsze pozycje książkowe.

Konferencję sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.
Plakat. Na pomarańczowym tle czarny napis: "Na językach! Kraków 16-20.11.2022. Festiwal literatury dla dzieci. Konferencja dla nauczycieli i bibliotekarzy". Na czerwono "O gustach się dyskutuje!". Wokół czerwone języki. Poniżej organizatorzy i patroni