Na białym tle czarna ramka, a w niej napis "Narodowe Czytanie 3.09.2022. Adam Mickiewicz Ballady i romanse". Poniżej informacja: Patronat honorowy pary prezydenckiej www.prezydent.pl.

Narodowe Czytanie 2022

 

Akcja Narodowe Czytanie została zainicjowana przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę wspólnym czytaniem „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza w 2012 r.

Sejm RP uchwalił rok 2022 Rokiem Romantyzmu Polskiego z okazji 200. rocznicy wydania „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. Lekturą 11. edycji Narodowego Czytania będą więc „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza.

Wierzę, że wspólna lektura utworów naszego narodowego wieszcza na nowo ukaże fenomen polskiego romantyzmu i wzbogaci jubileuszowe obchody o ważną refleksję nad naszą kulturą i historią. Chciałbym, aby tegoroczne Narodowe Czytanie jeszcze bardziej umocniło jedność i poczucie wspólnoty Polaków na całym świecie. I żeby – jak zawsze – było dla nas wspólnym świętem czytelnictwa.

Prezydent Andrzej Duda

 

Z okazji tegorocznego Narodowego Czytania Prezydent Andrzej Duda tradycyjnie skierował przesłanie, zachęcając do współtworzenia akcji: List Prezydenta RP Andrzeja Dudy.  

Finał akcji odbędzie się w sobotę 3 września. Zachęcamy do udziału w Narodowym Czytaniu w tym dniu.

 


 

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Krakowie wraz z Filiami po raz kolejny włącza się w obchody Narodowego Czytania.

Na stronach internetowych i w mediach społecznościowych Filii będą czekać:
– quizy z cytatami z „Ballad i romansów”,
– ciekawostki o lekturze,
– wirtualna wystawa różnych wydań książek Adama Mickiewicza,
– materiały edukacyjne związane z lekturą.

Zapraszamy na wspólne czytanie na scenie „Ballad i romansów” 10 września (sobota) podczas rodzinnego Bajkowego pikniku z książką (informacje wkrótce) na dziedzińcu PBW w Krakowie.

 


 

Zachęcamy do przypomnienia sobie tekstów „Ballad i romansów” i wspólnego czytania razem ze znanymi aktorami na stronie Polska-poezja.pl:


Pani Twardowska
Powrót taty
Romantyczność
Świtezianka
To lubię
Trzech budrysów. Ballada litewska

 


 

W naszej Filii dostępne są liczne opracowania historyczno-literackie i krytyczno-literackie poświęcone Adamowi Mickiewiczowi. Serdecznie zapraszamy do wizyty w Bibliotece i wypożyczania książek.

Czytelnicy, którzy posiadają konto elektroniczne mogą zamawiać książki online przez katalog Prolib Integro. Osoby, które nie mają konta online, mogą je założyć w Bibliotece.