Postać Aleksandra Fredry. Poniżej napis " Rok Aleksandra Fredry". W tle czerwona kurtyna

Rok 2023 Rokiem Aleksandra Fredry

W tym roku obchodzimy 230. rocznicę urodzin Aleksandra Fredry, a Sejm RP ustanowił go jako jednego z Patronów Roku 2023.

Aleksander Fredro jest uważany za najwybitniejszego polskiego komediopisarza. Jest także autorem pamiętników i poetą. Jego najbardziej popularne komedie grywane do dziś w teatrach – „Mąż i żona”, „Pan Jowialski”, „Śluby panieńskie” i „Zemsta”.

To właśnie z jego twórczości pochodzą znane powiedzenia: niech się dzieje wola nieba, z nią się zawsze zgadzać trzeba, wolnoć Tomku w swoim domku, czy szanuj zdrowie należycie, bo jak umrzesz, stracisz życie.

Dzieciom Fredro również może wydawać się bliski, gdyż wciąż wznawiane i publikowane są jego utwory – „Osiołkowi w żłoby dano”, „Małpa w kąpieli”, czy „Paweł i Gaweł” (wiersz, który znalazł się nawet w „Elementarzu” Mariana Falskiego).

Ale pewnie nie każdy wie, że Fredro brał udział w kampanii napoleońskiej, został odznaczony Krzyżem Legii Honorowej, pomagał uczestnikom powstania listopadowego, był też posłem do Sejmu Krajowego, a także czynił starania o budowę w Galicji pierwszej linii kolejowej.

Aby przybliżyć jego sylwetkę i twórczość zorganizowałyśmy wystawę, na którą serdecznie zapraszamy.