Plakat Tygodnia Bibliotek. Na czarnym tle niebieski glob ziemski, podzielony na części, symbolizujące książki. Człowiek wyciąga z kuli ziemskiej jedną książkę. Powyżej napisy: "Biblioteka - świat w jednym miejscu. 08-15 maja 2022. XIX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek". Poniżej logo Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich

„Biblioteka – świat w jednym miejscu”

 

W tym roku obchodzimy XIX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. W dniach 8-15 maja w bibliotekach całej Polski realizowane będą różne projekty promujące czytelnictwo i biblioteki. Jak czytamy na stronie Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, Tydzień Bibliotek ma na celu „podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa”. Więcej informacji o akcji znajduje się na stronie http://tydzienbibliotek.sbp.pl/.

Nasza Biblioteka przygotowała cykl lekcji dla uczniów szkół podstawowych – „Najciekawsze biblioteki świata”, podczas których uczestnicy poznali biblioteki z różnych zakątków świata, a także nietypowe miejsca, w których zakładane są biblioteki i środki transportu do przewożenia książek w bibliotekach mobilnych. W zajęciach online wzięło udział ponad 170 uczniów.

 

Na pomarańczowym tle cztery obrazki przedstawiające wnętrza bibliotek

 

Zapraszamy także do obejrzenia filmiku pt. „Biblioteka – cały świat w jednym miejscu”. Prezentuje on bibliotekę jako miejsce, w którym mamy cały świat na wyciągnięcie ręki – wystarczy przyjść i sięgnąć po dowolną książkę, a przeniesie nas ona w całkiem inny, nowy świat. W naszym przypadku, jako biblioteki naukowej, w świat różnych dziedzin wiedzy.