Szanowni Czytelnicy,
chwilowo nie możemy się spotkać, ale Was nie zostawiamy. Wspieramy Was wirtualnie. Zachęcamy do korzystania z polecanych tu stron, aplikacji i narzędzi, które ułatwią Waszą pracę i naukę zdalną.

 

Na niebieskim tle biały napis "Poradnik na Focha czyli Jak radzić sobie w czasach epidemii w pracy!"
PEDAGOGICZNA BIBLIOTEKA WOJEWÓDZKA W KRAKOWIE

„Poradnik…” to wspólny projekt wszystkich pracowników Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Hugona Kołłątaja w Krakowie i Filii.

Znajdziecie tam wiele ciekawych materiałów z otwartych zasobów edukacyjnych, aplikacji i narzędzi wspomagających pracę nauczycieli – są doskonałym uzupełnieniem i wsparciem edukacji on-line.

 

 

Na niebieskim tle pomarańczowy dom, w którym przy komputerze siedzi człowiek. Po lewej stronie zarysy białych postaci połączonych siecią powiązań. U góry biał napis "Przyłącz się do sieci"
MAŁOPOLSKIE CENTRUM DOSKONALENIA NAUCZYCIELI

W związku z aktualnymi wyzwaniami i zadaniami edukacyjnymi, stojącymi przed szkołami Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli przygotowało ofertę specjalną sieci współpracy i samokształcenia. Są to praktyczne porady i propozycje wspierające nauczycieli oraz dyrektorów szkół w realizacji nauczania zdalnego z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

Szczegółowe informacje i zapisy dostępne są na stronie internetowej Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli oraz na Facebooku.

 

 

Pokój ucznia. Na pierwszym planie białe biurko, przy ktorym siedzi chłopiec w żółtej koszulce. Ma otwarty laptop, zeszyt i książkę. Pisze w zeszycie. Na biurku sa jeszcze: żółta lampka i przybory do pisania. W tle regał z książkam i drzwi do pokoju.
NOWA ERA

NOWA ERA wspomaga edukację zdalną – przygotowała i udostępniła  bezpłatnie:
✅ wersje elektroniczne podręczników Nowej Ery dla klas 1-8,
✅ Strefę Ucznia w portalu terazmatura.pl,
✅ specjalną sekcję NAUKA ZDALNA w portalu dlanauczyciela.pl, w której znaleźć można m.in. fragmenty kart pracy i zeszytów ćwiczeń dla klas 0-8 szkół podstawowych oraz szkół średnich w wersji elektronicznej,
✅ materiały dla nauczycieli wychowania przedszkolnego,
✅ portal dlaucznia.pl dla uczniów szkół ponadpodstawowych i wiele innych materiałów.

 

 

Przy otwartym laptopie siedzi kobieta w czerwonej bluzce. Na jej kolanach siedzi dziewczynka w żółtej sukience i wpatruje się w komputer.
GDAŃSKIE WYDAWNICTWO OŚWIATOWE

Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe, specjalnie dla nauczycieli i uczniów, którzy pracują w domach, przygotowało stronę http://uczezdalnie.gwo.pl. Znaleźć tam można zbiór materiałów dydaktycznych i aplikacji ułatwiających naukę w domu i nauczanie zdalne: matematyki, historii, fizyki, języka polskiego i edukacji wczesnoszkolnej.

Karty pracy, filmy edukacyjne, programy multimedialne, interaktywne mapy, gry edukacyjne online – to tylko część dostępnych materiałów GWO pomocnych w nauczaniu na odległość.

 

 

Na zielonym tle - po lewej stronie smartfon, po prawej biały napis "dyktanda.online - bezpłatna aplikacja do ćwiczenia ortografii poprzez rozwiązywanie dyktand"
DYKTANDA.ONLINE

Polonistom polecamy dyktanda.online.  Ta aplikacja wspomaga ćwiczenie zasad ortografii. Można tu znaleźć przeróżne dyktanda dla uczniów klas I-VIII szkół podstawowych.

 

 

Na różowym tle otwarty laptop i piszące na nim ręce. Po lewej stronie smartfon, po prawej notatnik i długopis oraz filiżanka kawy.
BIBLIOTEKA.PL

Bibliotekarzy, ale nie tylko, zachęcamy do skorzystania z nowego portalu „Biblioteki w Szkole” – www.biblioteka.pl. Można w nim znaleźć m.in. ponad 4000 artykułów online, wszystkie numery „Biblioteki w Szkole” online oraz odpowiedzi prawnika na temat zamknięcia szkół.

 

 

Na białym tle cztery czarne monitory komputerowe z zarysami postaci ludzkich. Cztery niebieskie strzałki skierowne od postaci do środka, łącząc je w interakcje.
SPECJALNI.PL

Strona specjalni.pl oferuje mnóstwo narzędzi ułatwiających pracę zdalną z uczniami. Każdy nauczyciel na pewno znajdzie coś dla siebie. Oprócz podpowiedzi, jak zastosować nowoczesne technologie w praktyce, znajdziecie tam Państwo także pakiety szkoleniowe dla Rad Pedagogicznych, w tym Rady online i webinary.

 

 

Różowy stworek w czarnych okularach wskazuje niebieskim wskażnikiem na komputer. Na ekranie komputera napis: E = mc2
KOGIDU MOJA KLASA

Kogidu Moja Klasa to platforma e-learningowa, przy pomocy której nauczyciele mogą prowadzić zajęcia on-line. Platforma pozwala prowadzić zajęcia w formie wideokonferencji, korzystać z wirtualnej tablicy, udostępniać ekran swojego komputera, rozmawiać z uczniami za pomocą czatu, głosu lub wideo. Można na niej także przygotowywać zajęcia oraz śledzić postępy swoich uczniów.

Kogidu Moja Klasa jest dostępna za darmo dla wszystkich uczniów i nauczycieli do końca bieżącego roku szkolnego. Po tym terminie konto zostanie automatycznie zdezaktywowane i nie będą naliczane żadne opłaty.

 

 

Na niebieskim tle biały zarys laptopa, a wnim książki. Poniżej napis "Propozycje materiałow dydaktycznych i narzędzi"
PORTAL GOV.PL

Na stronie www.gov.pl dostępne są Zdalne lekcje – propozycje materiałów i narzędzi dla nauczycieli. Można tam znaleźć plany lekcji dla szkół podstawowych, średnich i branżowych, a także poradniki – dla dyrektorów, nauczycieli i rodziców. Istnieje również możliwość zgłaszania przez nauczycieli własnych materiałów, dzięki czemu poszerza się baza narzędzi edukacyjnych online.

 

 

Na szarym tle czarny napis "Jak bezpiecznie prowadzić lekcje online? Poradnik dla nauczycieli i dyrektorów". Po prawej stronie żółta żarówka.
SERWIS RPO.GOV.PL

Poradnik „Jak bezpiecznie prowadzić lekcje online?” powstał, by pomóc i wskazać praktyczne narzędzia pomocne w przeprowadzeniu lekcji z uczniami. Eksperci i ekspertki w zakresie edukacji, przy wsparciu Rzecznika Praw Obywatelskich, przygotowali poradnik dla kadry szkolnej, który podpowie jak bezpiecznie prowadzić lekcje online, z jakich narzędzi korzystać, jak rozmawiać z uczniami o zasadach w wirtualnej klasie. Publikacja zawiera także wskazówki dla dyrektorów, jak wdrożyć systemy zdalnego nauczania w szkole.

 

 

Na pierwszym planie tablet i czarny napis "Nowe Archiwum Cyfrowe Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich". W tle kolorowe okładki książek. Na dole, na niebieskim tle biały napis "277 książek, 1717 czasopism".
STOWARZYSZENIE BIBLIOTEKARZY POLSKICH

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich przygotowało Archiwum Cyfrowe, w którym oferuje dostęp do 277 książek i 1717 czasopism.

W bazie SBP znajdują się archiwalne wydania czasopism oraz książki z serii „Nauka – Dydaktyka – Praktyka”, „Propozycje i Materiały”, a także „Bibliotekarze polscy we wspomnieniach współczesnych”, wydane w latach 1991-2015. Digitalizacją objęto tytuły czasopism: „Poradnik Bibliotekarza”, „Bibliotekarz”, „Przegląd Biblioteczny” i „Zagadnienia Informacji Naukowej” wydane w latach 1908-2018.

 

 

Białe tło. Po prawej stronie w niebieskim kółku otwarty laptop. Po lewej stronie niebiesko-czarny napis "Przygotowaliśmy dla szkół System Pomocy Szkolnej". Na dole podpis #thetechsesh
#THETECHSESH

TechSesh – Zajęcia dla młodzieży przygotował platformę do zarządzania pracami domowymi i planem lekcji. Start nastąpi 27.04.2020 r. Nauczyciele mogą zapisać swoją szkołę do programu poprzez formularz www.techsesh.pl/zapisz-szkole. Po zapisaniu się nauczyciel otrzyma maila z loginem do systemu oraz instrukcją obsługi.

TechSesh to grupa przyjaciół z warszawskich liceów. Ich wspólnym celem stało się rozbudzenie zainteresowań naukowych rówieśników oraz młodszych kolegów. Wpadli na pomysł zorganizowania zajęć prowadzonych przez wybitne osobistości świata technologii połączonych z pokazami, na których nie zabraknie eksperymentów i dużej ilości zabawy. Piszą również Bloga Technologicznego na Facebooku, na którym zamieszczają przyciągające i intrygujące nowinki.

 

 

Drewniana figurka człowieka trzymającego książkę, na tle regałów z książkami
FUNDACJA CENTRUM CYFROWE

Fundacja Centrum Cyfrowe przygotowała dla bibliotekarzy poradnik „Biblioteki w czasie pandemii a prawo autorskie”. Można w nim znaleźć odpowiedzi na najczęstsze pytania bibliotekarzy i bibliotekarek dotyczące prawa autorskiego przy wspieraniu czytelnictwa w Internecie. Polecamy!

 

 

Budynek z cegły. Na środku brama wejściowa, u góry której znajduje się wizerunek sowy wśród książek. Na środku żółty pasek z czarnym napisem "#koronawirus - informacje dla bibliotek"
LUSTRO BIBLIOTEKI

W serwisie #koronawirus – informacje dla bibliotek, przygotowanym przez Lustro Biblioteki, znaleźć można m.in.: wykaz aktów prawnych i komunikatów dotyczących działalności bibliotek, opinie prawne, rekomendacje, porady i materiały do pobrania. Zachęcamy bibliotekarzy do korzystania z serwisu.