Na białym tle napis "Tadeusz Różewicz 100. rocznica urodzin". Pod spodem otwarta książka, na której leżą biało-różowe goździki. Po prawej stronie zdjęcie Tadeusza Różewicza

100. rocznica urodzin Tadeusza Różewicza

 

Tadeusz Różewicz – polski poeta, dramaturg, prozaik i scenarzysta, członek Wydziału VI Twórczości Artystycznej Polskiej Akademii Umiejętności, urodził się 9 października 1921 r. w Radomsku. 

Tworzył już przed wojną. Juwenilia publikował między innymi w czasopismach Pod znakiem Marii i Czerwone Tarcze. W 1944 r. wydał, wraz z bratem Januszem, Echa Leśne, a dwa lata później zbiór satyrycznej prozy i poezji W łyżce wody. Jednak za jego debiut uznaje się dopiero tom Niepokój (1947). Na początku lat 80. XX wieku Tadeusz Różewicz był poważnym kandydatem do Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, jednak nagrodę w tamtym czasie otrzymał Czesław Miłosz.

W 1991 r. Różewiczowi nadano tytuł Honorowego Obywatela Miasta Radomska, w 1999 r. został laureatem Nagrody Literackiej im. Władysława Reymonta za „twórczość całego życia”. W roku 2000 otrzymał Nagrodę Literacką „Nike” za tom poetycki Matka odchodzi (1999). Jeden z najczęściej tłumaczonych polskich autorów, jego książki przełożono na 49 języków. Był współautorem scenariuszy 9 filmów reżyserowanych przez jego brata Stanisława. Jako scenarzysta parokrotnie współpracował z Kornelem Filipowiczem. Zmarł 24 kwietnia 2014 r. we Wrocławiu.

W 2017 r. ukazał się tom Różewicza Wiersze i poematy z „Twórczości” (1946-2005), dokumentujący wieloletnią współpracę pisarza z miesięcznikiem Twórczość, najstarszym polskim czasopismem literackim.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Tadeusz_R%C3%B3%C5%BCewicz 

 

Z okazji 100. rocznicy urodzin poety przygotowaliśmy zestawienie publikacji dostępnych w naszych zbiorach – Tadeusz Różewicz 1921-2021. Zachęcamy do skorzystania.

 

Więcej informacji o życiu i twórczości Tadeusza Różewicza można znaleźć na stronach:

Culture.pl
https://culture.pl/pl/tworca/tadeusz-rozewicz 

Poezja.org
https://poezja.org/wz/R%C3%B3%C5%BCewicz_Tadeusz/ 

Narodowe Centrum Kultury
https://www.nck.pl/projekty-kulturalne/projekty/patroni-2021/bio/tadeusz-rozewicz 

Dzieje.pl
https://dzieje.pl/postacie/tadeusz-rozewicz 

Wikipedia.org
https://pl.wikipedia.org/wiki/Tadeusz_R%C3%B3%C5%BCewicz