Na zielonym tle napis: "Konferencja online. Książka jako remedium na współczesne problemy dzieci i młodzieży 8 maja 2023 r., godz. 15.00-18.00". Po lewej stronie otwarta książka. Na samej górze logo MCDN i PBW

Książka jako remedium na współczesne problemy dzieci i młodzieży – konferencja online

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Krakowie Filia w Oświęcimiu
wraz z Małopolskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli Ośrodkiem w Oświęcimiu
zorganizowały dla nauczycieli bezpłatną konferencję online:


 

Książka jako remedium na współczesne problemy dzieci i młodzieży

Konferencja odbyła się 8 maja 2023 r. na platformie Microsoft Teams i poświęcona była znaczeniu książek w życiu dzieci i młodzieży. 

Już starożytni wiedzieli, że książki są lekiem na dolegliwości duszy. Pomagają redukować stres, wzmacniają wiarę we własne możliwości, skłaniają do przemyśleń rozbudzają wyobraźnię, pozwalają w wartościowy sposób spędzić czas. Czytanie jest szczególnie ważne dla dzieci i młodzieży, ponieważ pozwala oderwać się od codziennych problemów, wyciszyć się, wspomaga koncentrację i wpływa na jakość procesu uczenia się, a przede wszystkim rozwija intelektualnie i emocjonalnie.

Prelegentki zaproszone na konferencję starały się odpowiedzieć na pytanie czy książka może stać się remedium na współczesne problemy dzieci i młodzieży.

Dr Wanda Matras-Mastalerz – nauczycielka akademicka, autorka publikacji naukowych i popularnonaukowych z zakresu terapeutycznych funkcji książki i biblioterapii, przekonywała uczestników, że literatura może być formą wsparcia dzieci i młodzieży w sytuacjach kryzysowych.

O terapeutycznej mocy książek opowiadała dr Barbara Janda – nauczycielka-bibliotekarka Liceum Ogólnokształcącego w Chrzanowie.

Małgorzata Swędrowska – pedagożka, autorka książek dla dzieci oraz publikacji dla dorosłych, twórczyni koncepcji czytania wrażeniowego, mówiła o czytaniu jako spotkaniu, a także o roli dorosłego i doborze odpowiedniej książki do aktualnych potrzeb dzieci i młodzieży.

Dr Lidia Ippold – nauczycielka-bibliotekarka Biblioteki Pedagogicznej w Skawinie opowiedziała o miejscu książki w nowych wyzwaniach edukacyjnych.